Akas vai spices ūdens attīrīšana

Spices un akas ūdens avots ir viens un tas pats - gruntsūdens, taču to izbūves specifika ir dažāda.

   

Akas un spices ūdens ņemšanas avots ir gruntsūdeņi, kas veido pirmo pastāvīgo pazemes ūdens nesējslāni, kur ūdens spiediens ir vienāds ar atmosfēras spiedienu. Šo ūdeņu krājumi tiek papildināti, pateicoties atmosfēras nokrišņu infiltrācijai.  Tas norāda uz to, ka gruntsūdens līmenis ir tieši atkarīgs no klimata izmaiņām, nokrišņu daudzuma un gaisa temperatūras. Šie faktori ir pastāvīgi mainīgi lielumi, kurus nosaka sezonas vai gada klimata īpatnības. Sakarā ar to var secināt, ka gruntsūdens līmenis laika periodā svārstās un tā izmaiņas ir nevienmērīgas. Gruntsūdens līmenis ir svarīgs aspekts, kas parāda, vai aku, vai spici ir izdevīgi un lietderīgi izbūvēt. 

Vēl viens faktors, kas nosaka gruntsūdens līmeni ir iežu litoloģiskais sastāvs un teritorijas drenētības pakāpes. Smilšainās vietās gruntsūdeņu līmeņu svārstības notiek straujāk nekā mālainās augsnēs. Pilsētās, lielo iedzīvotāju skaita dēļ, gruntsūdeņu līmenis var mainīties intensīva dzeramā ūdens patēriņa dēļ, būvmateriālu karjeru, ūdenskrātuvju, meliorācijas sistēmu un citu objektu tuvumā.

Kvalitātes svārstības dažādās vietās un reģionos ir atkarīgas no apkārtējās vides piesārņojuma, piemēram, lauksaimniecības darbību rezultātā radītais piesārņojums, nekontrolētas sadzīves un rūpniecības notekūdeņu novadīšana augsnē, atkritumu poligoni . Tāpēc ir svarīgi kontrolēt un aizsargāt gruntsūdeņus no apkārtējās vides piesārņotājiem. Infiltrācijai pieejamais ūdens daudzums no nokrišņiem vai notekūdeņiem ir primārais faktors piesārņotāju novadīšanai pazemes ūdens avotos caur augsni. Ūdens no virsmas iet uz leju caur nepiesātināto zonu un izkliedējas ūdens nesējslānī tādā veidā, kas atkarīgs no vietas apstākļiem. Piesārņojuma izkliedi gan fizikāli ietekmē augsnes porainība, gan hidrauliskais ūdens kustības ātrums. Parasti gruntsūdeņiem ir raksturīgs paaugstināts organisko vielu saturs, dzelzs, mangāna, fenola, amonija koncentrācijas, augsts permanganāta indeksa jeb oksidējamības saturs, kā arī mikrobioloģiskais piesārņojums.  Augsni un ūdens caurlaidīgo slāni var uzskatīt arī par reaktīvo filtru, kas spēj aizkavēt vai pat atdalīt piesārņotājus no ūdens avota.

                                                                      

Gruntsūdens kvalitāte ir labāka nekā virsezemes ūdeņu kvalitāte, taču tāpat neatbilst dzeramā ūdens prasībām, tāpēc ir jāparedz piemērotu filtrēšanas sistēmu Jūsu akas ūdenim.

Akas vai spices izbūves izmaksas nav lielas, taču tās ir ar ierobežotu ūdens daudzumu, tāpēc tos ir prakstiski izmantot privātmājām, taču lielākam patērētāju skaitam, piemēram, rūpniecības vajadzībām, kempingiem, daudzīvokļu ēkām, akas vai spices ūdens nespēs nodrošināt pietiekamu ūdens apjomu. 

Izvēloties piemērotāko ūdens attīrīšanas sistēmu Jūsu akas vai spices ūdenim, iesakām veikt ūdens testēšanu, lai mūsu speciālisti izvērtē un sniedz labāko risinājumu Jūsu dzeramā ūdens attīrīšanai.