Dīķa ūdens attīrīšana

   Dīķa ūdens ir virszemes ūdens avots, kas satur lielu daļu piesārņotāju - zaļumi, zivju ekskrementi, beigti ūdensaugi, gan arī intensīva dīķa piesārņošana ar organiskām vielām: atkritumi, zivju barība, vētras notekūdeņi. Nonākot dīķī, organiskās vielas daļēji izšķīst ūdenī, daļēji nogrimst dīķa apakšā, kur tās veido grunts dūņu organisko biomasu, ko nepārtraukti sadala baktērijas un sēnītes. Sadalīšanās laikā organiskās vielas intensīvi ņem no ūdens izšķīdušo skābekli, ūdenī izdalot  sabrukšanas produktus - barības vielas, kas satur slāpekli un fosforu. Intensīva piesārņojuma pazīmes ir augstsgrunts nogulumu līmenis, augsta ūdens duļķainība (īpaši siltā periodā), nekontrolēta aļģu vairošanās.

Dīķa ūdens ir plaši pieejams dzeramā ūdens patērētājiem, tomēr tā kvalitāte ir daudz sliktāka salīdzinoši ar pazemes ūdeņiem, jo ķīmiskā un mikrobioloģiskā piesārņojuma koncentrācija parasti ir augstāka. Tāpat dīķa ūdens kvalitāte būtiski mainās sezonāli. Nelielam sadzīves ūdens patēriņam dīķa ūdeni var izmantot, tomēr dzeršanai un sanitārtehniskām iekārtām tāds ūdens būtiski var kaitēt, tāpēc bez iepriekšējās ūdens apstrādes lietot nav ieteicams.

Dzeramā ūdens patēriņam dīķa ūdeni, pirmkārt, ir jāatīra no cietām suspendētām daļiņām ar mehānisko filtrēšanu. WATEX piedāvā maisu un smilšu mehāniskos filtrus. Nelielam patēriņam ir iespējams izmantot arī aktivētās ogles filtrus, taču lielākam patēriņam ieteicams izmantot jonapmaiņas filtrēšanas iekārtas organisko vielu atdalīšanai. WATEX šādiem gadījumiem piedāvā CMA modeļus.

Tā kā dīķa ūdens ir ļoti piesārņots ar dažādiem mikroorganismiem, ir obligāti nepieciešams paredzēt ūdens dezinfekciju. Populārākais risinājums šādai problēmai ir ultravioletā lampa. Ultravioletais starojums ir elektromagnētiskais starojums, kas aizņem diapazonu starp rentgenstaru un redzamo starojumu (viļņu garuma diapazons no 100 līdz 400 nm). UV starojuma kā fiziskas dezinfekcijas metodes pamatā ir fotoķīmiskās reakcijas, kas inaktivē jeb iznīcina mikroorganismu DNS un RNS. Tā rezultātā mikroorganisms zaudē spēju vairoties.

Dīķa ūdeni var attīrīt arī ar reversās osmozes palīdzību. Reversā osmoze ir membrānas apstrādes process, ko izmanto izšķīdušo vielu atdalīšanai no ūdens. Membrāna ir daļēji caurlaidīgs materiāls, kas ir caurlaidīgs dažiem ūdens plūsmas komponentiem (ūdenim) un necaurlaidīgs citiem komponentiem, piemēram, vienvērtīgiem joniem, vīrusiem, baktērijām. Attīrot dīķa ūdeni ar reversās osmozes palīdzību obligāti ir jāparedz ūdens priekšattīrīšana ar mehānisko filtru palīdzību, tādējādi paaugstinot attīrīšanas efektivitāti un palielinot reversās osmozes iekārtu ekspluatācijas laiku. 

Dīķa ūdeni bieži izmanto lauksaimniecības vajadzībām un laistīšanai. Tā kā dīķa ūdens satur daudz cietu suspendētu daļiņu, aļģes, smiltis, dūņas, līdz ar to aizsērē sprinkleri, laistīšanas sistēmas, aizaug cauruļvadi, elektromagnētiskie vārsti. Tāpēc laistīšanas sistēmas vairs nespēj veikt savas funkcijas pilnvērtīgi un rodas spiediena zudumi cauruļvados. Lai pasargātu Jūsu laistīšanas sistēmu, WATEX piedāvā uzstādīt ūdens filtrus pirms laistīšanas sistēmas. Ieteicams būtu izmantot mehāniskos ūdens filtrus ar filtrācijas pakāpi līdz 1 mikronam.

Izvēloties piemērotāko ūdens attīrīšanas sistēmu Jūsu dīķa ūdenim, iesakām veikt ūdens testēšanu, lai mūsu speciālisti izvērtē un sniedz labāko risinājumu Jūsu dzeramā ūdens attīrīšanai.